taśmy przenośnikowe

Taśmy przenośnikowe i taśmy gumowe – co warto o nich wiedzieć?

Taśmy przenośnikowe stanowią podstawowy element wyposażenia wielu polskich zakładów przemysłowych oraz dużych gospodarstw rolnych. Służą do transportu różnorodnych materiałów, zarówno pochodzących z wydobycia, jak i w wyniku procesów produkcyjnych. Istnieje wiele rodzajów taśm przenośnikowych, z których każdy ma swoje specyficzne zastosowanie.

Taśmy przenośnikowe – zastosowanie i rodzaje

Taśmy przenośnikowe to ważna część systemów transportowych i często używa się ich w fabrykach, kopalniach i dużych supermarketach. Ich główną funkcją jest wydajne przemieszczanie materiałów i sprzętu. Dlatego wykonuje się je z wytrzymałej gumy i można je łączyć ze sobą mechanicznie lub w procesie wulkanizacji na zimno i na gorąco.

Wiele do wyboru

Przemysł przenośników taśmowych to duży i popularny rynek z szeroką gamą produktów. Wynika to z faktu, że przenośniki taśmowe wykorzystywane są do transportu różnorodnych towarów. Chodzi przykładowo o żywność, odzież, produkty z zakładów przemysłowych. Rodzaje taśm przenośnikowych:

  • Tradycyjne przenośniki taśmowe – sprawdzają się w transporcie kruszyw niskościernych, produktów spożywczych oraz opakowań z przemysłu chemicznego. Wykorzystuje się je w magazynach.
  • Taśmy ognioodporne – mają swoje zastosowanie w miejscach narażonych na działanie ognia, takich jak transport materiałów łatwopalnych, w przemyśle wydobywczym, spalarniach odpadów, elektrociepłowniach.
  • Taśmy olejoodporne – sprawdzają się w przemyśle energetycznym i hutniczym, dzięki swojej odporności na substancje olejopodobne i tłuszczopodobne (smary i rozpuszczalniki).
  • Taśmy gumowe – sprawdzają się w transporcie towarów w branży rolniczej. Zostały zaprojektowane tak, aby utrzymać przedmioty na miejscu, więc idealnie nadają się do transportu warzyw i owoców.
  • Taśmy odporne na wysokie temperatury (rzędu 200 stopni Celsjusza) – doskonale sprawdzają się w miejscach, w których prowadzone są prace w wysokich temperaturach.
  • Taśmy z powłoką przeciwścierną – nadają się do transportu towarów o nieregularnych, spiczastych kształtach, takich jak koks. Są odporne na ścieranie i uszkodzenia.
Taśmy gumowe

Taśmy gumowe

Taśmy gumowe to popularny rodzaj pasów transportowych, które składają się z dwóch różnych elementów: bardzo wytrzymałego rdzenia oraz elastycznej otuliny. Dzięki temu są w stanie przenosić duże obciążenia, jednocześnie ograniczając ich elastyczność i wydłużenie. Do transportu poziomego zwykle stosuje się gładkie pasy gumowe. Do transportu o nachyleniu powyżej 18 stopni zalecamy pasy z przekładkami.