jacuzzi

Skąd wzięły się dobroczynne sauny fińskie i jacuzzi?

Nie od dziś wiadomo, że sauny fińskie i jacuzzi przynoszą bardzo pozytywne efekty dla zdrowia. Właśnie, nie od dziś, czyli od kiedy? Skąd przyszedł do nas trend na przydomowe spa? I jakie schorzenia pomagają leczyć kąpiele w jacuzzi a także sesje w saunie? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym znajdziesz odpowiedzi na postawione przed chwilą pytania.

Jacuzzi – Skąd się wzięło?

Historia jacuzzi sięga lat 70 XX wieku. Wychodzi na to, ze to luksus stosunkowo świeży. Oczywiście w ciągu tych ponad 50 lat jacuzzi wielokrotnie ewoluowało. Wcześniej potrzebna była do niego specjalna zabudowa, specyficzne umiejscowienie. Dziś wannę z hydromasażem można przestawiać a nawet składać kiedy ma się ochotę. Ale wróćmy do historii. Skąd sama nazwa „jacuzzi”? Wystarczy się dowiedzieć, że jego twórcą jest niejaki Roy Jacuzzi, który wyemigrował z Włoch do USA. Sama koncepcja produkcyjna rozpoczęła się od hydroterapeutycznej pompy pomagającej na reumatyzm, która zmieniała zwykłą wannę w domowe spa. Zatem pierwsze jacuzzi pojawiło się w roku1970 w Stanach.

Sauny fińskie

A skąd wzięły się sauny fińskie? Można powiedzieć, że ich początki sięgają VII wieku i to p.n.e! Jak to możliwe? Oczywiście wtedy pełniły inną rolę i wyglądały inaczej. Chodzi o znaleziska archeologiczne – pomieszczenia z paleniskami w centralnej Azji. Zamieszkujący północ Morza Czarnego lud Scytów budował ówczesne sauny, które pełniły rolę schronienia przed mroźnymi zimami, a palenisko pokryte kamieniami posypywano śniegiem. Oczywiście na przestrzeni lat to się zmieniało, aż do rewolucji przemysłowej, gdy w saunach zagościły kominy. Później stworzono sauny elektryczne, które były proste w montażu, wiec i szeroko dostępne.

sauny fińskie

Coś dla zdrowia

Kąpiel w jacuzzi to nie tylko relaks. Nawet dziesięciominutowa kąpiel znacznie redukuje poziom stresu. Jest też bardzo skuteczna w walce z cellulitem oraz obrzękami nóg. Siła masażera dotlenia nasz organizm, skórę. Przyczynia się także do usuwania toksyn z organizmu. A co powiedzieć o saunach? Regularne posiedzenia w saunie, połączone z umiejętnym chłodzeniem organizmu wpływają pozytywnie na jego wydolność. Ponadto wzmacnia się odporność, ujędrnia skórę, usuwa toksyny a nawet wspomaga odchudzanie. Ciepło łagodzi bóle reumatyczne.